Postanowienia noworoczne – czy to działa?
Koniec roku to czas nie tylko świąt, ale również podsumowań. Perspektywa otwierania nowego rozdziału w postaci nowego roku kalendarzowego nieuchronnie prowadzi do snucia planów na przyszłość.…
Zapalenie zatok – jak sobie pomóc?
Zapalenie zatok to choroba charakterystyczna dla okresu jesieni oraz zimy. Najczęściej objawia się zatkanym nosem, katarem przednim lub tylnym (z wydzieliną w gardle), bólem twarzy promieniującym nawet do uszu, bólem głowy przy zmianach pozycji (na przykład schylaniu się), gorączką, osłabieniem i ogólnym, złym samopoczuciem.…
5 najlepszych aktywności fizycznych na jesień
Sezon jesienno-zimowy oznacza nie tylko spadek temperatury oraz większe ryzyko przeziębienia i grypy. Mniej słońca skłania nas do bardziej kalorycznego jedzenia, przebywania w cieplejszych pomieszczeniach.…
Nowa fala COVID-19 – czy mamy powody do obaw?
Sezon jesienno-zimowy, w dobie wciąż trwającej pandemii COVID-19 oznacza mimowolny powrót do tematu koronawirusa. Sprzyja temu także opracowanie szczepionki przeciwko wariantowi Omikron.…
Angina – dlaczego jest groźna?
Przyjście lata oznacza nie tylko czas wypoczynku i wysokich temperatur. To także okres wzmożonych zachorowań na niektóre choroby. Należy do nich angina, której przebiegu nie wolno lekceważyć.…
Badanie ABR – co trzeba wiedzieć?
Niektóre dysfunkcje i schorzenia narządu słuchu wymagają złożonych, obiektywnych badań diagnostycznych mających na celu ocenę jego funkcjonowania. Takim badaniem jest badanie słuchowych potencjałów wywołanych z pnia mózgu, zwane w skrócie badaniem ABR lub badaniem BERA.…
5 powodów, dla których warto odwiedzić foniatrę
Na brzmienie naszego głosu składa się wiele czynników. Nie każdy wie, że w medycynie istnieje osobna specjalizacja zajmująca się emisją i funkcjonowaniem głosu – foniatria.…
Zapalenie ucha zewnętrznego – co warto wiedzieć
Zapalenie ucha zewnętrznego to dolegliwość o różnych postaciach. Jedna z jej postaci, ostre rozlane zapalenie ucha zewnętrznego, jest potocznie znana jako tzw.…
Neurologopeda – najczęściej zadawane pytania
O neurologopedii mówi się w mediach dużo mniej, niż o klasycznej logopedii. Tymczasem istnieje wiele przesłanek do tego, aby udać się na konsultacje do tego specjalisty.…
Przesilenie wiosenne – czy na pewno istnieje?
Mimo, że nie pojawia się w oficjalnej klasyfikacji chorób i schorzeń, to przełomowi lutego i marca towarzyszą objawy nazywane potocznie przesileniem wiosennym. Ospałość, brak energii, ból stawów, ochota na kaloryczne jedzenie to tylko kilka z nich.…