Zaburzenia integracji sensorycznej, znane też jako zaburzenia przetwarzania sensorycznego, to coraz częstsza przypadłość współczesnego świata. Mogą występować z innymi schorzeniami lub samodzielnie. Co o nich wiemy?
Integracją sensoryczną nazywamy umiejętność prawidłowego przetwarzania bodźców zmysłowych. Do zmysłów zaliczamy: wzrok, słuch, węch, smak i dotyk, chociaż w tym kontekście wypada dodać, że ważną rolę odgrywają propriocepcja (czucie głębokie), a także zmysł równowagi.
W przypadku człowieka, najbardziej intensywny rozwój w tym obszarze obserwuje się od narodzin do 7 roku życia. Niepokojące są wszelkie zaburzenia, które występują po tym czasie, mimo, że w przypadku żadnego człowieka nie można mówić o modelowej integracji sensorycznej.
Zaburzenia mogą występować w trzech sferach: reagowania na bodźce zmysłowe, rozróżniania odbieranych bodźców oraz trudności z operowaniem ciałem w przestrzeni.
Objawy zaburzeń integracji sensorycznej
Istnieją różne objawy zaburzeń integracji sensorycznej. Osoba z zaburzeniami integracji sensorycznej może zmagać się z nadwrażliwością lub niedowrażliwością w zakresie działania konkretnego zmysłu.
W przypadku dzieci szczególnie często zdarzają się próby poszukiwania dodatkowych wrażeń zmysłowych poprzez tak zwane „dostymulowanie się”. Najczęstsze objawy zaburzeń przetwarzania sensorycznego, związane ze wszystkimi wymienionymi wcześniej zmysłami, to:
- silna podatność na przeciążenia związane z nadmiarem bodźców,
- gwałtowna reakcja na bodźce dźwiękowe, wzrokowe, dotykowe lub brak reakcji na bodźce powszechnie uważane za nieprzyjemne, w tym bólowe,
- ogólne trudności z koncentracją,
- kłopoty z pozostaniem w jednym miejscu,
- trudności z rozumieniem mowy i prawidłową mową,
- zamieranie, zastyganie w bezruchu w związku z brakiem bodźców,
- dostymulowywanie się (ruchy kończynami, przesiadywanie blisko ekranów, obsesyjne zainteresowanie elementami interaktywnymi, kołysanie się, kręcenie się na krześle, itp.),
- trudności z samoobsługą (jedzeniem, wiązaniem butów, ubieraniem się, itp.)
- obecność charakterystycznych zachowań, takich jak: impulsywność, wycofywanie się, upór.
W sytuacji jakichkolwiek wątpliwości należy skonsultować się ze specjalistą. Nieleczone zaburzenia integracji sensorycznej mogą doprowadzić do ich pogłębienia.
Przyczyny zaburzeń integracji sensorycznej
Zaburzenia związane z integracją sensoryczną najczęściej towarzyszą takim neuroróżnorodnościom, jak: specyficzne zaburzenia mowy (SLI), całościowe zaburzenia rozwoju, do których zalicza się spektrum autyzmu, zespół nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD) lub deficyt uwagi (ADD). Z wielu powodów, mogą się zdarzać samodzielnie. Jakie są najczęstsze przyczyny nieprawidłowości w zakresie przetwarzania zmysłowego?
Integracja sensoryczna u człowieka kształtuje się już w okresie ciąży. Z tego powodu, prawdopodobieństwo nieprawidłowości w tym obszarze bierze się z różnych czynników ryzyka. Wpływ na jakość przetwarzania zmysłów ma spożywanie alkoholu, palenie papierosów, zażywanie substancji psychoaktywnych, czy leków zwiększających ryzyko wystąpienia zaburzeń integracji sensorycznej. Również komplikacje porodowe i okołoporodowe, wykonanie cesarskiego cięcia oraz różnego rodzaju niedotlenienia mogą negatywnie wpłynąć na funkcjonowanie mózgu.
Oferta Centrum Zdrowia AGVITA
W Centrum Zdrowia AGVITA przyjmują specjaliści, którzy prowadzą zajęcia terapeutyczne z elementami SI (integracji sensorycznej). Zajęcia proponowane przez panie są wyjątkowe, ponieważ oprócz terapii z elementami SI wykorzystywane są też inne metody dostosowane do możliwości i potrzeb dziecka min. terapia ręki, arteterapia, koncepcja Emhaty Dolls. Takie połączenie metod terapii to autorska terapia 2-limy dziecko. Oprócz łączenia różnych terapii, metoda ta charakteryzuje się tym, że z dzieckiem często pracuje 2 terapeutów równocześnie.
Linki do profili specjalistów:
Link do profilu specjalisty – Mgr Lidia Bukowska, fizjoterapeuta
Link do profilu specjalisty – Mgr Agnieszka Rausz, pedagog terapeutyczny