Już 23-24 października 2021 roku, po raz pierwszy w Poznaniu, w Centrum Zdrowia AGVITA w Poznaniu odbędą się dwudniowe warsztaty pracy z ciałem poprzez głos. Poprowadzi je Aneta Łastik – pedagog, wokalistka i autorka książek poświęconych rozwojowi głosu. Szczególnie znana jest z interpretacji utworów rosyjskiego poety, Bułata Okudżawy. Czego można się od niej nauczyć?
O warsztatach
Dwudniowe warsztaty Anety Łastik GŁOS – ODDECH – EMOCJE podchodzą całościowo do ciała człowieka jako “pudła rezonansowego” dla głosu. Koncentrują się na kilku aspektach życia: uwolnionym oddechu, trudnych emocjach, relacjach z innymi ludźmi oraz metodzie emisji danych dźwięków.
Wszystkie wymienione czynniki mają swoje odzwierciedlenie w brzmieniu głosu. Odkrycie potencjału i pełni głosu, ćwiczenia relaksacyjne, uwalnianie głosu, praca z tremą i wewnętrznym dzieckiem – czyli dostępem do swoich emocji to tylko część tematów poruszanych w trakcie tego warsztatu. Treści są przeplatane wokalnymi ćwiczeniami praktycznymi, ćwiczeniami aktywizującymi aparat mowy, czy ćwiczeniami na uważność. Na zakończenie każdego dnia przeprowadzane są ćwiczenia relaksacyjne.
Dla kogo są warsztaty?
Warsztat służy rozwojowi osobistemu na płaszczyźnie emocji, relacji i ciała dzięki ćwiczeniom oddechowym, wokalnym i relaksacji. Z warsztatu mogą skorzystać osoby, które nie pracowały jeszcze z głosem lub planują dopiero taką pracę w przyszłości. Treść warsztatu nie wymaga znajomości zagadnień związanych z emisją głosu.
Szczególnie polecamy tę formułę osobom, które miały już styczność z pracą z głosem, które chcą rozwinąć swoje umiejętności posługiwania się nim:
- nauczycielom,
- lektorom,
- dziennikarzom,
- trenerom,
- mówcom,
- przemawiającym publicznie,
- pracującym w mediach, wokalistom,
- aktorom.
Aneta Łastik – sylwetka prowadzącej
Aneta Łastik – uznana piosenkarka, znakomity pedagog oraz autorka trzech zaskakujących książek „Poznaj swój głos… twoje najważniejsze narzędzie pracy”, „Wewnętrzne dziecko” oraz „Wewnętrzne dziecko w związku”, w których przedstawia swoją autorską metodę pracy z głosem poprzez dialog z wewnętrznym dzieckiem.
Znana jest w wielu krajach z niepowtarzalnych interpretacji ballad Bułata Okudżawy, a także innych twórców rosyjskich. Jest propagatorką zdrowego, ekologicznego odżywiania, a zwłaszcza diety anty-rakowej. Od ponad 40 lat mieszka i uczy w Paryżu.
Więcej o prowadzącej można przeczytać na jej stronie
Metoda pracy
Przez wiele lat Aneta Łastik pracowała z innymi wokalistami. Jako wieloletnia wokalistka, doskonale poznała teoretyczny i praktyczny aspekt emisji głosu. Jednak praca z Anetą Łastik to coś zdecydowanie więcej niż techniczne ćwiczenia. To pełna kontrola nad swoim ciałem i zrozumienie swoich emocji – elementu, który towarzyszy wykonywaniu różnych utworów.
Ścisk w gardle nie musi się wiązać ze zbyt krótką rozgrzewką. Jego przyczyna może tkwić głębiej, na przykład w niewyzwolonych emocjach, czy negatywnych przeżyciach. Może również wiązać się z brakiem akceptacji dla swojego głosu, która – w odczuciu Anety Łastik – jest najczęściej równoznaczne z nieakceptowaniem siebie. W pracy z głosem Aneta Łastik kładzie na szczególny nacisk na kontakt ze swoimi emocjami oraz pełną konfrontację z nimi w bezpiecznych warunkach.
Więcej na ten temat można przeczytać w książkach Anety Łastik “Poznaj swój głos…”, “Wewnętrzne dziecko” oraz “Wewnętrzne dziecko w związku”.
Czym jest wewnętrzne dziecko?
Koncepcja pracy Anety Łastik z ludźmi opiera się na rozwoju swojego głosu poprzez koncepcję wewnętrznego dziecka. Wewnętrzne dziecko, czyli emocje, a co za tym idzie, dzieciństwo, bo dziecko poznaje świat i swoje miejsce w nim, poprzez emocje. Najczęściej wiążą się z odkrywaniem, poczuciem bezpieczeństwa, prawem do wyrażania siebie.
Jak podkreśla Aneta Łastik, przedmiotem jej zainteresowania jest sytuacja, w której pojawia się pominięcie, brak uwagi i docenienia. To wzorzec z dzieciństwa, z którego najczęściej wyrastają równie powściągliwi dorośli. Nieświadomość istniejących blokad w ciele, emocjach, postawie, umyśle najczęściej prowadzi do odcięcia od swoich reakcji i niepełnego wykorzystania swojego głosu.
Uczestnicy o warsztatach
Dorota Miśkiewicz (wokalistka, skrzypaczka, kompozytorka, autorka tekstów) o pracy z Anetą Łastik:
„Jeśli chodzi o postępy wokalne, pod wpływem Anety odważyłam się na takie eksperymenty jak: piszczenie na cały głos, szukanie luzu podczas wypowiadania własnego imienia i nazwiska, wydawanie dźwięków z położonym, maksymalnie luźnym językiem, śpiewanie z zatkanym nosem (w celu sprawdzenia jak brzmi głos, gdy wydostaje się po prostu przez usta) itp.
Uwaga Anety, że spółgłoska niesie samogłoskę poskutkowała natychmiastowo. Pomaga w najbardziej krytycznych momentach. Na scenie, kiedy pojawia się trema, staram się przede wszystkim o to, by zachować luz w ciele, otwierać buzię i podkreślać spółgłoski. Ponadto przed wejściem na scenę zadaję „małej” pytanie czy lubi śpiewać. Wiem, że lubi. Lubi też dzielić się tą przyjemnością z innymi, dlatego strach przed odrzuceniem schodzi na scenie na plan dalszy.”
Gdzie i kiedy odbędą się warsztaty?
- MIEJSCE
Centrum Zdrowia AGVITA
Ul. Promienista 6, 60-288 Poznań
- TERMIN
23 – 24 październik 2021, 9:00 – 17:00 z godzinną przerwą na obiad
- CENA
Cena za 2 dniowe warsztaty to 1 200 zł netto.
Maksymalna liczba uczestników: 12 osób
Lista rezerwowa: 6 osób
Masz pytania odnośnie warsztatów?
Skontaktuj się z nami: recepcja@agvita.pl lub 533 336 877, 533 677 877
ZAPISY: recepcja@agvita.pl lub 533 336 877, 533 677 877
Przed zapisaniem się na warsztaty prosimy o zapoznanie się z Regulaminem oraz Planem warsztatów.